Uwagi do wydania oprogramowania sprzętowego Electrolux Esi6515law

Przy wydaniu oprogramowania sprzętowego Electrolux Esi6515law należy szczególnie zwrócić uwagę na wszelkie ostrzeżenia dotyczące instalacji i użytkowania. Oprogramowanie sprzętowe powinno być właściwie używane i przechowywane, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń produktu. Przed instalacją należy upewnić się, że system jest odpowiednio konfigurowany i dostosowany do wymagań sprzętowych. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Należy zwrócić uwagę na wszelkie komunikaty ostrzegawcze i wykonywać wszystkie wskazówki zawarte w instrukcji.

Ostatnia aktualizacja: Uwagi do wydania oprogramowania sprzętowego Electrolux Esi6515law

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

bodzior 11 Apr 2020 17:22 759

 • #1Level 16  

  #1

  Poszukuję oprogramowania do interfejsu Electrolux AMI v3

 • Helpful post

  #2mrhari

  VIP Meritorious for electroda. pl  #2

  Nie odpowiadam na pw dotyczące porad serwisowych.
  Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem.

  The rotation of the Earth really makes my day.

 • #3Robo-technical

  Home appliances specialist  #3

  Zdradzi ktoś do czego służy ten interfejs?

 • #4kecajk49Level 34  #4

  Do wszelkich prac z modułami wszelkimi Electrolux'ów.
  Wesołych Świąt

 • #5#5

  @kecajk49 Wielkie dzięki

  mrhari wrote:
  Ale programu się chyba nie pobierze z tej strony? W dziale download trzeba wprowadzić login i hasło. Ale jak je zdobyć? Gdzie się zarejestrować? Mam na myśli serwisy nieautoryzowane.

  Przepraszam kolegę Bodziora że się wpieprzyłem w jego temat ale mnie po prostu zaciekawił

 • #6#6

  Jakiś soft jest na tej stronie z której wziąłem ten plik, jest tam kilka wersji i nawet jest coś za FREE, ale sami zobaczcie.
  Kluczy to chyba nie rozdają za darmo bo by się dopiero działo.
  Można spodziewać się możliwości wymiany softu ale bez kluczyków to nie da rady, zajrzyjcie sami i zobaczcie co tam jest.
  Nie ściągałem bo jak nie mam AMI to po co, ale jeśli ktoś ma ten moduł to warto popatrzeć i uruchomić co nieco, bo bez modułu nie ruszy.
  W sumie to są elementy z 2012r a oni pewnie poszli dalej i na nas nie czekają!

 • #7Piotr2608

  Company Account
  Level 41  #7

  Aby ten interfejs zadziałał trzeba mieć przydzielony login i hasło Electrolux.
  Sam interfejs trzeba zarejestrować na koncie serwisowym. Electrolux wysyła aktywację programu
  i umożliwia aktualizację oprogramowania.
  Interfejs + ściągnięty plik z linku = działające demoBez konta Electrolux jest to po prostu bezużyteczna zabawka.

  Robo-technical wrote:

  Gdzie się zarejestrować? Mam na myśli serwisy nieautoryzowane.

  Nie ma takiej opcji. Przykro mi.

 • #8#8

  Na szczęście nie wszystko do naprawienia wymaga grzebania w oprogramowaniu, i to jest ta radosna wiadomość dla naprawiaczy.

 • #9#9

  No w ogóle to opornie idzie instalacja tego programu, w wolnej chwili się tym jeszcze pobawię.
  Widać że Electrolux bardzo dba o swoich serwisantów. Szkoda bo interfejs jest z różnymi końcówkami i płyty takie się trafiają może coś by się uratowało.Mam taki do Candy tylko jako samodzielne urządzenie i mogę nim wszystko zrobić, czyta błędy i wymienia wsad z pamięci.

Porady: 

W telefonach z systemem Android 8 i nowszymi wersjami nie można zainstalować wersji niższej. (Aktualną wersję systemu telefonu można sprawdzić w menu Ustawienia>Aktualizacja systemu). Dane z telefonu nie zostaną usunięte. Zalecamy jednak wykonanie najpierw kopii zapasowej ważnych danych, takich jak kontakty i wiadomości. Należy też zadbać o wystarczający poziom naładowania baterii (ponad 30%).

1. Pobierz odpowiednie oprogramowanie dla swojego telefonu; Przejdź do lokalnej witryny internetowej>Support (Pomoc techniczna)>System update (Aktualizacja systemu)>wybierz model, w którym chcesz zainstalować pakiet oprogramowania.

2. Przenieś go do katalogu głównego pamięci masowej telefonu lub karty SD bez rozpakowywania. 

Uwaga: katalog główny jest z reguły pierwszym katalogiem, który widać po otwarciu eksploratora plików w telefonie. Innymi słowy, nie umieszczaj pliku w żadnym folderze. Pliki, które można znaleźć w interfejsie Pamięci masowej telefonu Menedżera plików, wskazują na katalog główny.

3. Zainstaluj oprogramowanie:

Jeśli masz dostęp do telefonu: Wybierz Ustawienia> Aktualizacja systemu> kliknij ikonę ustawień w prawym górnym rogu> Aktualizacja lokalna> kliknij pobrany pakiet, aby go zainstalować.

Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do telefonu: Uruchom ponownie telefon. Gdy ekran stanie się czarny, przytrzymaj i naciśnij jednocześnie przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania, aż uzyskasz dostęp do trybu FASTBOOT. Wybierz tryb odzyskiwania, naciskając przycisk zmniejszania głośności i naciśnij przycisk zasilania, aby do niego wejść. Po uzyskaniu dostępu do trybu odzyskiwania kliknij Zainstaluj oprogramowanie> Pamięć telefonu> kliknij pobrany pakiet, dotknij Instaluj.

Reflektometr optyczny firmy Yokogawa podczas pomiarów długości światłowodu z widocznym na ekranie efektem pracy oprogramowania sprzętowego

Oprogramowanie sprzętowe[1][2], oprogramowanie wbudowane[3][4], oprogramowanie układowe[5][6], oprogramowanie wewnętrzne, mikrooprogramowanie[7][8] (ang.  firmware[a]) – oprogramowanie zainstalowane na stałe w urządzeniu, zapewniające podstawowe procedury jego obsługi.

Inną definicją oprogramowania sprzętowego jest kod poniżej systemu operacyjnego (a wręcz poniżej kodu maszynowego komputera) – przykładowo oprogramowanie karty sieciowej nie jest, w przeciwieństwie do sterowników, częścią systemu operacyjnego. Oprogramowanie sprzętowe może być małych rozmiarów (jak w karcie sieciowej) lub stanowić wydzielony system (przykładowo kontrolerem napędów taśmowych 3490E-F01 jest serwer x86 pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Sinix – jednak z punktu widzenia systemu operacyjnego korzystającego z napędów kod ten realizuje zdefiniowane protokołem funkcje sprzętowe).

Nowsze urządzenia mają często możliwość aktualizacji tego oprogramowania, dzięki zapisaniu go na przykład w pamięci flash lub EEPROM.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ascher Opler użył terminu firmware w artykule Datamation w roku 1967[9]. Początkowo termin ten oznaczał zawartość zapisywalnego fragmentu pamięci CPU, zawierającej mikroprogram, który definiował i implementował zestaw instrukcji komputera, ponadto mógł być przeładowany w celu modyfikacji instrukcji, które procesor był w stanie wykonać. Pierwotnie firmware kontrastowało ze sprzętem komputerowym (CPU) i oprogramowaniem (standardowe instrukcje wykonywane przez CPU). Nie składało się ono z instrukcji maszynowych procesora, lecz z mikrokodu niższego poziomu odpowiedzialnego za implementację instrukcji. Wbudowane oprogramowanie istniało na „pograniczu” między sprzętem a oprogramowaniem, stąd powstała nazwa firmware. Z czasem znaczenie tego pojęcia poszerzyło się do wszystkich danych zapisywanych w pamięci ROM, w skład których wchodziły instrukcje procesora dla BIOS, programu rozruchowego lub aplikacji dedykowanych.

Do połowy lat 90. aktualizacje oprogramowania sprzętowego przeważnie wiązały się z podmianą pamięci je zawierającej (zwykle były nimi układy scalone ROM). Pamięć flash umożliwiała aktualizację bez konieczności fizycznego wyjmowania układów scalonych. Błąd w trakcie procesu aktualizacji mógł permanentnie uszkodzić urządzenie; system jest na to narażony, gdy fragmenty pamięci flash – zawierające oprogramowanie „źródłowe” lub program aktualizujący – zostaną wyjęte i przeprogramowane. Jeżeli proces aktualizacji zostanie gwałtownie przerwany, oprogramowanie może przestać działać prawidłowo i tym samym uruchomienie urządzenia i wznowienie aktualizacji będzie niemożliwe. Aby tego uniknąć, pamięć flash powinna mieć zabezpieczoną sekcję tylko do odczytu, zawierającą oprogramowanie „źródłowe”. Wadą produkcyjną jest to, że oprogramowanie tylko do odczytu nie może być zmodyfikowane i musi być poddane bardzo dokładnym testom.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical, która utrzymuje dystrybucję Ubuntu, opisał zamknięte oprogramowanie sprzętowe jako zagrożenie bezpieczeństwa, mówiąc, że „oprogramowanie wbudowane w twoim urządzenie jest najlepszym przyjacielem NSA” i nazywa je „koniem trojańskim o monumentalnych proporcjach”. Stwierdził, że niskiej jakości oprogramowanie sprzętowe z zamkniętym źródłem stanowi główne zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu:[10] „Twoim największym błędem jest założenie, że NSA jest jedyną instytucją nadużywającą tej pozycji zaufania – w rzeczywistości rozsądne jest założenie, że całe oprogramowanie sprzętowe jest źródłem niebezpieczeństwa, na co składa się najwyższy stopień niekompetencji ze strony producentów, a także najwyższy stopień kompetencji z bardzo szerokiej gamy tego typu agencji”. Jako potencjalne rozwiązanie tego problemu wezwał do deklaratywnego oprogramowania, które opisywałoby „powiązanie sprzętowe i zależności” i „nie powinno zawierać kodu wykonywalnego”[11]. Oprogramowanie sprzętowe powinno być oprogramowaniem typu open source, aby można było sprawdzić i zweryfikować kod.

Niestandardowe włamania do oprogramowania sprzętowego koncentrowały się również na wstrzykiwaniu złośliwego oprogramowania do smartfonów lub pendrajwów. Jedna operacja tego typu na smartfonie z systemem operacyjnym Symbian została zademonstrowana podczas hakerskiej konferencji MalCon[12][13]. Podczas konferencji Black Hat USA w roku 2014 zaprezentowano włamanie do oprogramowania urządzenia USB o nazwie BadUSB[14], pokazując, jak można przeprogramować mikrokontroler pendrajwa, dzięki czemu można „oszukać” różnego rodzaju urządzenia w celu przejęcia kontroli nad komputerem, eksfiltrowania danych lub szpiegowania użytkownika[15][16]. Pozostałe osoby badające kwestie bezpieczeństwa pracowały dalej nad sposobem wykorzystania zasad działania BadUSB[17], wydając jednocześnie kod źródłowy w postaci narzędzi hakerskich, których można użyć do modyfikacji zachowania różnych urządzeń USB[18].

Przykłady urządzeń z oprogramowaniem sprzętowym[edytuj | edytuj kod]

 • komputery (UEFI)
 • telewizory
 • konsole do gier
 • telefony komórkowe i smartfony
 • smartwatche
 • odtwarzacze DVD
 • nagrywarki CD/DVD/Blu-ray
 • odtwarzacze MP3
 • routery
 • cyfrowe aparaty fotograficzne[19]
 • dyski twarde
 • rozbudowane przyrządy pomiarowe

Systemy preinstalowane w serwerach (np. ESXi na nośniku USB w serwerze) również są nazywane oprogramowaniem sprzętowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • framework

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Spotykane niekiedy tłumaczenie „oprogramowanie firmowe” jest niepoprawne, gdyż przymiotnik firm oznacza tu „stały, niezmienny”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 • oprogramowanie sprzętowe. Słownik polsko-angielski bab. la. [dostęp 2017-12-14].
 • Słownik naukowo-techniczny angielsko-polski.
 • oprogramowanie wbudowane.
 • firmware. WordReference. com. [dostęp 2021-10-09].
 • firmware: Informatyczny Słownik Angielsko-Polski Computerworld – Wiadomości IT, biznes IT, praca w IT, konferencje.
 • oprogramowanie układowe.
 • Narodowy Fotokorpus Języka Polskiego. [dostęp 2017-06-05].
 • firmware. Słownik angielsko-polski Diki. [dostęp 2017-12-15].
 • Opler, Ascher. Fourth-Generation Software. „Datamation”. 13 (1), s. 22–24, styczeń 1967.
 • "Linux Magazine", wydanie 162, Maj 2014, strona 9
 • Mark Shuttleworth: ACPI, firmware and your security. 17 marca, 2014. [zarchiwizowane z tego adresu (15 marca, 2015)]. (ang. ).
 • We will be back soon! . org. org">tego adresu (2013-05-26)].
 • Hacker plants back door in Symbian firmware. H-online. com, 2010-12-08. html">tego adresu (21 maja 2013)].
 • Why the Security of USB Is Fundamentally Broken. 2014-07-31. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-03)].
 • BadUSB – On Accessories that Turn Evil. BlackHat. html#badusb-on-accessories-that-turn-evil">tego adresu (2014-08-08)].
 • BadUSB – On accessories that turn evil. 2014-08-07. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-19)].
 • BadUSB Malware Released – Infect millions of USB Drives. [zarchiwizowane z tego adresu (6 października 2014)].
 • The Unpatchable Malware That Infects USBs Is Now on the Loose. com/2014/10/code-published-for-unfixable-usb-attack/">tego adresu (7 października 2014)].
 • Firmware aparatu cyfrowego – co to jest? , 16 maja 2003 [dostęp 2009-07-09].

 • Uwagi do wydania oprogramowania sprzętowego Electrolux Esi6515law

  Bezpośredni link do pobrania Uwagi do wydania oprogramowania sprzętowego Electrolux Esi6515law

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Uwagi do wydania oprogramowania sprzętowego Electrolux Esi6515law