Instrukcja konserwacji użytkownika Emerson Ewc13d4 zaleca regularne sprawdzanie i czyszczenie urządzenia w celu poprawy jego wydajności. Przed czyszczeniem należy odłączyć urządzenie od zasilania. Do czyszczenia urządzenia należy używać miękkiej szmatki lub gąbki nasączonej czystą, letnią wodą. Należy unikać używania środków chemicznych, które mogą uszkodzić urządzenie. Przed ponownym uruchomieniem urządzenia należy upewnić się, że jego powierzchnia jest sucha. W celu poprawy wydajności urządzenia należy regularnie sprawdzać i wymieniać filtry. Instrukcja konserwacji użytkownika Emerson Ewc13d4 zaleca również regularne sprawdzanie, czy w urządzeniu nie zgromadziły się zanieczyszczenia, w tym kurz, piasek i inne zanieczyszczenia.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja konserwacji użytkownika Emerson Ewc13d4
Chcesz uzyskać dostęp do instrukcji obsługi? Tutaj znajdziesz całą dokumentację Twojego urządzenia, włącznie z instrukcją obsługi i montażu. Możesz przeglądać i pobrać instrukcję obsługi oraz inne dokumenty dotyczące Twojego urządzenia.
- E-numer Zaloguj się w My Siemens...
Wyszukaj swoje urządzenie wpisując numer modelu (E-Nr)
Wpisz numer modelu (E-Nr) urządzenia. Informacje te są niezbędne do zidentyfikowania Twojego urządzenia, aby baza danych mogła skierować Cię do właściwej dokumentacji. Numer E-Nr znajduje się na tabliczce znamionowej urządzenia. Numer składa się z dwóch liter na początku, po których następuje sekwencja cyfr i liter. Siemens Nr modelu zawsze zaczynają się od dwóch liter. Na końcu znajduje się „/”, a po nim jeszcze dwie cyfry jako dwa ostatnie znaki.
Użytkownicy telefonów komórkowych: należy wykonać zdjęcie tabliczki znamionowej
Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, możesz kliknąć
więcej
Jak mam znaleźć moje urządzenie?Jak mogę zlokalizować tabliczkę znamionową?
Serwisowe Centrum Wsparcia
Oferujemy profesjonalne doradztwo. Dzięki nam masz pewność, że otrzymasz najlepszą opiekę.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Nasz wykwalifikowany zespół specjalistów jest do Twojej dyspozycji i odpowie na wszystkie Twoje pytania. com/pl/serwis/kontakt">Skontaktuj się z nami.
Skontaktuj się z nami w sprawie części zamiennych i akcesoriów
Przyjazny zespół specjalistów marki Siemens jest do Twojej dyspozycji pod numerem 42 271 5555.
Centrum Kontaktu pracuje od poniedziałku do piątku 8:00 - 20:00, w weekendy w godzinach 8:00 - 17:00. com/pl/sklep/wyszukaj-czesci">Wyszukaj części zamienne
Serwis marki Siemens
Odkryj nowe sposoby obsługi swojego urządzenia AGD marki Siemens dzięki Centrum Wsparcia. Internetowe Centrum Wsparcia marki Siemens oferuje szeroki zakres opcji, zapewniając przy tym najwyższy poziom obsługi.
Dowiedz się więcejInnowacja
Przełomowe technologie stają się tak intuicyjne, że zaczynają odmieniać Twój dom. Uprość swoją codzienność, inspirując się nowym sposobem życia. Innowacje marki Siemens – ciesz się przyszłością już dziś. com/pl/inspiracje/innowacja">Dowiedz się więcej
Domowe inspiracje
Poznaj fascynację miejską przestrzenią życiową, gdzie najnowsze wzornictwo łączy nowoczesność z tradycja i zaawansowaną technologią. Innowacja i wzornictwo: związek, który wciąż jest interpretowany na nowo przez wpływowych architektów. com/pl/inspiracje/wzornictwo/home-stories">Dowiedz się więcej
Każdy wykonawca budowlany wie, jak nierealistyczne bywają oczekiwania inwestorów w zakresie gwarancji i rękojmi. Bardzo często w ramach gwarancji inwestorzy oczekują usunięcia wad, które wynikają wyłącznie z braku należytej konserwacji, a odmowa usunięcia takiej wady przez wykonawcę skutkuje sporem, często sądowym. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób wykonawca może się zabezpieczyć przed roszczeniami inwestora.
Mimo że gwarancja zazwyczaj nie obejmuje wad powstałych w wyniku nieprawidłowego użytkowania lub konserwacji przedmiotu umowy, należy pamiętać, że inwestor nie musi mieć wiedzy i świadomości, czy i jakie zabiegi konserwacyjne są niezbędne. Dlatego powołanie się na brak należytej konserwacji przedmiotu umowy wymaga od wykonawcy uprzedniego przekazania inwestorowi, i to w sposób jednoznaczny i zrozumiały, informacji o wymaganym sposobie dbania o przedmiot umowy.
Taką funkcję najlepiej spełnia instrukcja użytkowania obiektu, która powinna być przekazana inwestorowi w formie dokumentu po odbiorze końcowym przedmiotu umowy.
Co powinna zawierać instrukcja użytkowania i konserwacji budynku?
1. Dane i opis przedmiotu robót
Instrukcja powinna zawierać na pierwszej stronie dane zamawiającego i wykonawcy oraz opis przedmiotu robót, tak aby z treści wynikało, czego instrukcja dotyczy oraz kto ją przygotował i kogo obowiązuje.
2. Opis budynku
Następnie należy ogólnie opisać obiekt, wykonane prace, cel instrukcji, konserwacji i przeglądów.
Przykład
Celem instrukcji jest przybliżenie zamawiającemu zasad prawidłowego użytkowania, serwisowania, konserwacji oraz obsługi obiektu. Wszystkie osoby zarządzające lub korzystające z obiektu muszą zostać zapoznane z niniejszą instrukcją, a jeśli użytkowanie określonego elementu obiektu tego wymaga, również przeszkolone w zakresie jego użytkowania.
Obiekt (tutaj opis budynku) powinien być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, a w szczególności z:
a) Prawem budowlanym (ustawa z dnia 7 lipca 1994),
b) rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
c) zasadami sztuki budowlanej, ochrony środowiska
– jak również zgodnie z treścią niniejszej instrukcji, w tym opisanych w niej zasad w zakresie przeglądów oraz konserwacji elementów obiektu.
>>> Wzrost cen materiałów budowlanych a sądowa modyfikacja umowy
>>> Odbiory domów i mieszkań – wymagane dokumenty
>>> Uchylanie się inwestora od odbioru robót
3. Odniesienie instrukcji do karty gwarancyjnej, instrukcji producentów lub zapisów umowy dotyczących gwarancji
Instrukcja użytkowania budynku powinna być zbieżna z zapisami gwarancji oraz instrukcji producentów, np. użytych materiałów czy urządzeń, tak by zapisy poszczególnych dokumentów nie okazały się sprzeczne.
Jeśli wykonawca przekazuje zamawiającemu instrukcje producentów w zakresie użytych materiałów czy urządzeń, we własnej instrukcji powinien wskazać, że zamawiającego obowiązują przekazane instrukcje producentów.
Fot. stock. adobe. com/Rawpixel. com
Niniejsza instrukcja nie zwalnia zamawiającego, a także innych osób korzystających z obiektu z przestrzegania przepisów prawa, zapisów karty gwarancyjnej/umowy o roboty budowlane z dnia …………. (w zakresie gwarancji), instrukcji producentów (stanowiących załącznik nr…………………), jak również z dochowania staranności celem utrzymania obiektu w stanie należytym.
4. Obowiązkowe kontrole i przeglądy
Należy wskazać częstotliwość, sposób przeprowadzania oraz podmiot, który powinien przeprowadzać kontrole i przeglądy, zalecane przez wykonawcę, a także te wskazane w przepisach prawa.
W tej części należy opisać:
- warunki wykonywania przeglądów zgodnie z Prawem budowlanym,
- obowiązkowe kontrole obiektów budowlanych wynikające z przepisów prawa,
- warunki wykonywania przeglądów zalecanych przez wykonawcę, a nieopisanych w punktach wyżej.
5. Użytkowanie i konserwacja poszczególnych elementów obiektu budowlanego
Dla porządku i przejrzystości instrukcji należy opisać każdy z poszczególnych elementów obiektu budowlanego. Oto przykładowy
podział:
W każdym z punktów powinien znaleźć się opis prawidłowego użytkowania i konserwacji oraz opis działań zakazanych i ich skutków.
Obróbki blacharskie wymagają prac konserwacyjnych polegających na ………
Prace konserwacyjne powinny być wykonywane za pomocą ………….., przy użyciu …….
W ramach okresowych przeglądów budynku należy poddawać kontroli miejsca ………..
Zabrania się……….., co może skutkować …………
6. Elementy dodatkowe
Instrukcja może również zawierać formularz zgłaszania usterek, wzory protokołów kontroli i przeglądów, listę zalecanych środków konserwacyjnych.
Dlaczego instrukcja użytkowania i konserwacji budynku jest korzystna dla wykonawcy?
Przygotowując instrukcję, należy się oprzeć na instrukcjach użytkowania i konserwacji dostępnych u producentów materiałów lub urządzeń. Dokumenty te mogą stanowić podstawę instrukcji wykonawcy uzupełnioną o własną wiedzę i doświadczenie. Producenci zazwyczaj szczegółowo opisują prawidłowy sposób konserwacji, niejednokrotnie wskazują też środki, jakich powinno się używać.
Opracowanie i przekazanie inwestorowi instrukcji użytkowania obiektu nie daje oczywiście pewności, że inwestor nie zgłosi wady wynikającej z niewłaściwej konserwacji, ale daje wykonawcy silny argument pozwalający odmówić uznania niezasadnej reklamacji. Praktyka pokazuje, że w przypadku braku instrukcji sądy stają po stronie inwestorów. Uznają bowiem, że inwestorzy nie muszą się znać na konserwacji obiektu, a nieprzekazanie takich szczegółowych informacji przez wykonawcę uzasadnia jego odpowiedzialność za powstałą wadę.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst: Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm. ).
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 – Prawo budowlane (tekst jedn. : Dz. 1333 ze zm.
Zobacz też: Usterki w budownictwie – najczęstsze przyczyny
Sprawdź: Produkty budowlane
YMożesz pobrać za darmo instrukcje PDF dla TV DVD Combo Emerson.
Mamy 19 darmowych instrukcji użytkowania PDF dla 19 produktów Emerson w kategorii TV DVD Combo.
- d els